הליטוזיס

חיטוי וניקוי צנרת המים

לכולנו יש את הרגעים האלה שבהם אנחנו בטוחים שאכלנו משהו ממש יוצא דופן משום שריח הפה שלנו חריף מתמיד, אפילו יותר מאשר ריח פה אופייני לבקרים. ברוב המקרים הסיבה לכך היא אכן משהו זמני וזאת תופעה חד פעמית שמעידה על כך שמשהו השתנה בתזונה שלנו. אולם, לאחד מתוך ארבעה אנשים הריח הזה אינו עובר גם לאחר צחצוח השיניים ואפילו לאחר גרגור מי פה מרעננים.
במקרים שבהם ריח הפה כל כך חריף עד שהוא מורגש למרחק ומרתיע אנשים, לא חולף לאחר גם הניסיונות לשפר את ההיגיינה האישית מדובר ככל הנראה בבאשת הפה.
מה שמכונה בשפה המקצועית הליטוזיס. התופעה מוכרת ומצריכה ביקור אצל הרופא כדי לבדוק את הסיבות לכך ולטפל בהן.

מה זה הליטוזיס (ריח רע מהפה)?

הליטוזיס מוגדר כריח רע מהפה שהוא גם קיצוני בדרגתו וגם כרוני, כלומר לא עובר כלל אפילו לאחר ניסיונות לשפר את ההיגיינה והוא נשאר קבוע.
יכול להיות שאנשים כלל אינם מודעים לכך שהם סובלים מזה וחושבים שהם פשוט בעלי הבל פה רגיל, לכן רק תגובה של אנשים מסביב תבהיר להם שיש כאן משהו שאינו שגרתי.
אם אינכם מודעים לכך יכול להיות שבאמת ההערות והתגובות של אנשים לכך עלולות לעורר אי נעימות, אולם עדיף באמת לקבל משוב על כך כדי לטפל בזה משום שהמצב מעיד על משהו שאינו תקין בריאותית ואפשר לטפל בזה. זה בהחלט מצב הפיך.

מה גורם להליטוזיס?

יש כמה וכמה סיבות להליטוזיס ורובן קשורות לתזונה ולהיגיינה. כל אחת מהן יכולה להיות נכונה לגביכם, לכן יש לבדוק זאת לעומק:

  • היגיינה ירודה – כשמדברים על היגיינה ירודה של חלל הפה והשיניים מתכוונים לא רק לצחצוח שיניים אלא גם לצחצוח נכון שמרחיק את שאריות המזון, הזיהומים והחיידקים מהחניכיים ובכך מונעים את דלקות החניכיים שגורמות לריח פה רע במקרים רבים. זה כולל גם ניקוי הלשון שעליה מצטברים חיידקים רבים.
  • דלקות שיניים כרוניות – דלקות שיניים כרוניות הן לא רק מקור לריח רע אלא גם מסכנות את בריאות החניכיים שלכם ואת השלמות של עצם החניכיים. ככל שדלקת היא יותר חריפה כך גם הזיהום שלה מתפשט לעבר מאסת העצם ולחלל הפה. זה חשוב במיוחד אצל מי שיש לו שתלים או גשר ואצל מי שיודע שהוא סובל מדלקות כרוניות. במקרים כאלה יש להקפיד גם על שימוש בחוט דנטלי וגם על ביקור אצל שיננית שמנקה את האבנית ומפחיתה את הדלקות. חשוב לומר שדווקא כאשר יש דלקות יש לבקר אצל רופא השיניים והשיננית ולא להימנע מכך כי זה בדיוק הפתרון לריפוי שלהן.
  • חורים בשיניים, מצבי ריקבון, דלקות שהתרחבו גם לעבר הסינוסים – כל אלה מצבים שעלולים להיות נסתרים ולכן רופא שיניים יכול לאבחן זאת ולהציע את הטיפול המתאים.

הליטוזיס

מה עושים בטיפול בהליטוזיס?

ביקור אצל רופא שיניים בגלל ריח רע מהפה  יתחיל את הדרך לאבחון נכון של הבעיה ולמציאת הפתרון.
כשמדובר בדלקות חניכיים ובחורים בשיניים תקבלו את ההדרכה המתאימה לכם וגם תופנו לטיפול ניקוי אבנית אצל השיננית.
יש מקרים שבהם רופא השיניים יצטרך לנקות ניקוי עמוק את החניכיים. בכל מקרה, חשוב לדעת כיצד למנוע ולתחזק את המצב שלכם לאחר השיפור.

דרכי מניעה של הליטוזיס

יש כמה דרכים למנוע הישנות של הליטוזיס וכולן קשורות לניהול אורח חיים נכון יותר.
צחצוח שיניים נכון באופן סדיר, ניקוי בחוט דנטלי, ניקוי אבנית אחת לחצי שנה, ביקורים סדירים אצל רופא השיניים כדי לאתר דלקות וחורים בשיניים או כל מצב בעייתי אחר.