כתרי זירקוניה

מעת לעת אנו עדים לפיתוחים והמצאות בתחומים שונים שאנו אומרים לעצמנו, כמה טוב שמשהו פיתח את הדבר הזה ואיך בכלל הסתדרנו בלי זה עד היום. המשפט הזה בהחלט מתאים לפיתוח הנהדר שעונה לשם כתר זירקוניה. מדובר בסוג של כיפה המורכבת על גבי שן שנפגעה משבר, עששת, טיפול שורש, או במצב שסתימה רגילה איננה מספיקה. כתר זירקוניה נותן לשן הגנה, מחזק אותה, מחזיר לה את הצורה ואת הצבע  במטרה להחזיר אותה כמה שניתן לתפקוד רגיל. בעבר היו אלה כתרי הזהב והיום אלה כתרי הזירקוניה.

כתרי זירקוניה

היתרונות שמאחורי כתרי הזירקוניה

לכתרי הזירקוניה מספר יתרונות חשובים: הם חזקים מאוד, עמידים לבלאי, הם מתאימים מבחינה ביולוגית לרקמות הפה, הם אינם זקוקים לבסיס מתכתי והם מקנים אסתטיקה מעולה לחלל הפה בשימת דגש כמובן על השיניים.

מערכות דיגיטליות בשירות רפואת השיניים

העולם הדיגיטלי לא פסח גם על התחום הדנטאלי וכתרי זיקרוניה מופקים באמצעות מערכת ממוחשבת הכוללת תוכנת סריקה ייעודית ומדפסת תלת ממד. כיצד זה מתבצע? המערכת הדיגיטלית העונה לשם CAD/CAM כוללת סורק אופטי שמעביר למחשב תמונה בתלת ממד של שיני המטופל לאחר שעברו השחזה. התמונה מועברת לכרסומת ממוחשבת שמבצעת חריטה רובוטית על פי הנתונים שהועברו מסורק אינטרה – אוראלי. מדובר בסריקה מהירה ומדויקת והיא מבטלת לחלוטין את הצורך בחומר מסיליקון. חשוב לציין שמדובר במוצר הרבה יותר נוח למטופל.

אודות כתרי הזירקוניה

כתרי זירקוניה הנם בעלי שקיפות דומה לזו של חומר השן וזה מאפשר מעבר של קרני אור ובנייה של כתרים הדומים מאוד לשיניים הטבעיות שלנו. המתכת בה השתמשו בעבר הייתה סובלת מתופעות של קורוזיה עקב מתכות לא מתאימות, קורוזיה שהייתה מודגמות כפס שחור בתחתית השן, וכהכתמה של רקמת החניכיים. תופעה זו לא קוראת עם כתרי זירקוניה. חשוב לציין שהשימוש בכתרי זירקוניה בא לעולם על מנת להחליף את המתכת שהיה נהוג לבנות בחלק התחתון של הכתר. המראה האסתטי מתקבל באמצעות השימוש בחרסינה פלדספדית שהיא המתאימה ביותר לטובת העניין.

תהליך בניית כתרי הזירקוניה

הגודל של כתר הוא כגודלה של השן המקורית ולכן, לפני הכל יש להשחיז את השן במטרה להכין מקום לכתר שאמור להתלבש עליה. לאחר ההשחזה יורכב כתר זמני שיהיה בשימוש עד להרכבת הכתר הקבוע. בשלב הבא נלקחות מידות של השן המושחזת, המידות מועברות למעבדה שאמונה על ייצור הכתר ובשלב הבא יורכב הכתר על השן ויותאם באופן מושלם למראה אסתטי.

כתרי זירקוניה לשיניים קדמיות

השיניים הקדמיות הן החלק הייצוגי של מראה הפה שלנו ולכן, שיניים קדמיות שבורות, סדוקות או מוכתמות הופכות את מראה הפה להרבה פחות נעים ואסתטי ואנשים רבים מבקשים לשנות זאת. הפתרון האסתטי ביותר שמוצע כיום הוא כתרי הזירקוניה שנראים כיהלום לבן מלוטש. מדובר בכתר שמקנה מראה טבעי לחלוטין ומשתלב עם השיניים האחרות בצורה מיטבית. כתר הזירקוניה חזק ועמיד מאוד, הוא בעל התאמה ביולוגית טובה לחניכיים והוא מאפשר השתקפות מלאה של האור, כל אלה הופכים אותו כנראה לכתר האיכותי ביותר שקיים. ניתן לומר שהחיסרון היחיד של כתרי הזירקוניה הוא המחיר הגבוה, מדובר בחומר יקר שמייצר בלאי רב דווקא במהלך הכנת הכתר מה שמייקר עוד יותר את המחיר.

כרטיס הביקור שלך

אנשים רבים מרגישים שהפה שלהם בשימת דגש על השיניים, הוא כרטיס הביקור של המראה החיצוני שלהם ולפיכך, הם יעשו כל מה שנדרש על מנת לייצר לעצמם מראה שיניים יפה ואסתטי. ההמלצה היא בהחלט לפנות לטיפול באמצעות גשרי זירקוניה.