גילוי אש

מערכות גילוי אש וכן אביזרים שונים לגילוי אש, עשן וגז מיועדים בראש ובראשונה להצלת חיי אדם. מדובר במכשירים מסוגים שונים, המסוגלים לחוש בשינויים סביבתיים שיש בהם כדי להעיד על דליקה שפרצה במקום. המערכות והאביזרים השונים מותקנים בהתאם לצורך ובהתאם לדרישות החוק. אי לכך, ישנם מבנים שבהם חלה חובה חוקית להתקין מערכות מסוג זה, אך בהחלט ניתן גם להתקין את הציוד הרלוונטי בבתים פרטיים.

התרעות לגילוי אש

מערכות לגילוי אש משמשות כאמצעי התרעה ראשוני ומאפשרות לאנשים הנמצאים בבניין לגלות את דבר השריפה עוד לפני שהשריפה מתקרבת למקום הפיזי שבו הם נמצאים. התרעה מוקדמת על שריפה, אפילו במקרים שבהם מדובר בהתרעה של מספר דקות בלבד, יכולה בהחלט לעשות את ההבדל בין חיים למוות.

בנוסף לכך, הציוד שמיועד למערכות גילוי אש יכול להתריע באופן אוטומטי לשירותי הכבאות על דבר השריפה וכמובן שגם להפעיל במקביל מערכת מקומית לכיבוי אש. לכן יש שלוש משימות שעמן צריכה המערכת הממוצעת לגילוי אש להתמודד: התרעה מפני שריפה עבור האנשים הנמצאים בבניין, יידוע של שירותי הכבאות בדבר השריפה והפעלת ציוד כיבוי האש.

מוצרי גילוי אש לדוגמה

להלן כמה אלמנטים המסוגלים לזהות אש ועשן הנכללים תחת הגדרת המטרייה הרחבה: "מערכות גילוי אש":

    • ספרינקלרים – מערכת צינורות ומתזים הפרושה לאורך המבנה המשמשת לזיהוי אש ולכיבוי שריפות. בצינורות מערכת הספרינקלרים זורמים מים בלחץ גבוה והמתזים הם למעשה "נקודות התורפה" של המערכת. המתז הוא מעין חריר המוחזק באמצעות בקבוקון זכוכית עדין המלא בנוזל. אם הטמפרטורה בסביבת המתז מגיעה ל-60-70 מעלות צלזיוס, הנוזל מתפשט, הבקבוקון נשבר והמים ניתזים מהמתז על מנת לכבות את האש.
    • גלאי עשן מסוג גלאי קרן – גלאי קרן הוא גלאי חדיש יחסית, הפועל באמצעות שליחת קרן לייזר וקליטה שלה. ישנם גלאי עשן מתקדמים המורכבים מיחידה פולטת ויחידה קולטת וישנם המורכבים מיחידה אחת הפולטת את הקרן וקולטת אותה לאחר שהיא פוגעת ברפלקטור הממוקם בקצה השני של החלל. הגלאי מופעל ברגע שעשן חוצה את הקרן ומפריע לקליטה שלה.
    • גלאי עשן נוספים – ישנו מגוון רחב ביותר של גלאי עשן הנבדלים אלו מאלו בעיקר בסוג הטכנולוגיה שבה הם פועלים. בין היתר מדובר בגלאים העובדים על עיקרון היוניזציה, גלאים העובדים על העיקרון הפוטואלקטרי, גלאי יניקה ועוד. המשותף לכולם הוא שבניגוד להתקנים הידניים המופעלים על ידי אדם שזיהה את האש בעצמו, גלאים אלה מיועדים לאיתור שריפות במצבים שבהם אין בני אדם בסביבת הדליקה.
    • רכזת – בדרך כלל החיישנים והגלאים השונים מחוברים ברשת להתקן אלקטרוני הנקרא רכזת, המהווה את בסיס המערכת. הרכזת קולטת מידע בכל רגע נתון מכל הגלאים במערכת ומספקת מידע בנוגע למיקום של הדליקה לשירותי הכבאות, צוותי האבטחה בבניין או כל גורם רלוונטי אחר.

מערכות גילוי אש – עבודה למומחים

התאמה של מערכות גילוי אש ועשן דורשת מומחיות מיוחדת ויכולת עבודה בהתאם לתקנים המסודרים שהגדיר מכון התקנים, כשהדבר נכון גם בנוגע לעבודות ההתקנה. בדיוק כאן נכנסים לתמונה אנשי המקצוע המומחים של חברת אלפיין סיסטמס. חברת אלפיין סיסטמס משווקת ומתקינה מערכות גילוי עשן ואש ממיטב היצרנים בעולם בהתאם להנחיות המחמירות של מכון התקנים הישראלי.

לקבלת פרטים נוספים ולתיאום מועד לפגישת ייעוץ בנושא אתם מוזמנים להתקשר לטלפון 072-2158289 וכן באפשרותכם להשאיר את הפרטים שלכם בטופס "צור עמנו קשר" באתר ונציגי החברה ישובו אליכם בהקדם.