ספוגים לריפוד

אודות הספוג

הספוג יצא לאוויר העולם במהלך שנות העשרים של המאה הקודמת, כשמצב התעשייה בכל העולם היה קשה עקב המשבר הכלכלי הגדול שהותירה מלחמת העולם הראשונה. עד הספוג הלבן (הצבע המקורי של הפוליאוריטן), שלט בכיפה ללא עוררין ספוג הלטקס הטבעי שעשוי מעץ הגומי. בשלב מסוים ומסיבה לא ברורה חלו עצי הגומי, שמקורם בדרום אמריקה, במחלה קשה ששיבשה את המשך העבודה עם הלטקס וכך נולד הצורך לפיתוחו של ספוג חדש. הספוגים הלבנים הראשונים היו רכים מאוד ולאחר זמן קצר הם החלו להתפורר, עם הזמן הם שופרו והפכו לשכיחים מאוד ובעלי תמורה טובה למחיר. השימושים המוכרים שנעשים עם ספוג הנם: ספוג לריפוד כסאות, ספוג לריפוד ספות, ספוג לריפוד מזרן.

סוגי ספוגים

קיימים ארבעה סוגים עיקריים של ספוגים המשמשים לכל האלמנטים שהוזכרו לעיל, להלן סקירה קצרה שלהם:

  • הספוג הלבן – הספוג הלבן הנו ספוג לריפוד מזרן ומידי פעם נמצא אותו גם במושב כיסא. מדובר בספוג שרמת הדחיסות שלו נחשבת נמוכה ולפיכך, הוא משמש בעיקר למזרנים ולא לכיסאות וכורסאות, יותר למצב של שכיבה ופחות למצב של ישיבה. לפני מספר שנים פותח ספוג לבן דחוס יותר שנקרא ספוג 27 והוא עמיד הרבה יותר.
  • ספוג כחול – ספוג זה דחוס וכבד הרבה יותר מהספוג הלבן ולכן, הוא נמצא בהרבה מאוד סוגי מזרנים לשינה הנחשבים די איכותיים. הספוג הכחול קשה יותר ולמרות זאת הוא גמיש ונעים מאוד לשכיבה. חשוב לציין שהספוג הכחול נחשב לספוג עמיד מאוד והוא יכול להישמר למשך שנים רבות ובתנאי שמתחזקים אותו בצורה טובה.
  • ספוג סגול – הספוג הסגול פותח כספוג לריפוד ספות שישפר את הנוחות של ספות סלון. מדובר בספוג ברמת דחיסות גבוהה במיוחד המגיעה עם רכות נעימה לישיבה שמדמה שקיעה לתוך ערסל. גם ספוג זה בתחזוקה מיטיבה יחזיק שנים רבות ויש לו שם של ספוג עמיד במיוחד. החיסרון היחיד כנראה של הספוג הסגול הנה העובדה שמדובר בחומר גלם יקר יחסית והוא מייקר את המוצרים בהם הוא נמצא.
  • ספוג צהוב SK – אנו טועים לחשוב שהספוג הצהוב הוא הפשוט והזול ביותר אולם, אין הדבר כך. ישנם מספר סוגים של ספוג צהוב וחלקם בעלי דחיסות גבוהה, עמידות טובה והם נחשבים למעולים. הסוגים השונים של הספוג הצהוב אינם דומים אחד לשני וכל אחד מהם מציע רמת קושי, רכות ודחיסות שונות. ספוג צהוב SK נחשב לספוג האיכותי ביותר ובעל רמת הדחיסות הגבוהה ביותר שקיימת ולכן, ניתן למצא אותו בשימוש בסלונים יוקרתיים.

הדרך להבין את איכות הספוג במספרים

ספוגים נמדדים במשקלים, ככל שהספוג יותר כבד המשמעות שהוא יותר דחוס מה שמלמד על ספוג יותר איכותי ועמיד. הספוג הלבן הפשוט מגיע בשני משקלים האחד 18 ק"ג לכל מטר מעוקב, והשני והחדיש יותר במשקל 27 ק"ג למטר מעוקב. הספוג הכחול שנחשב לאיכותי יותר מגיע במשקל של 33 ק"ג למטר מעוקב והספוג הסגול מגיע במשקל 37 ק"ג למטר מעוקב. הספוג האיכותי ביותר, הצהוב מסוג SK מגיע במשקל 40 ק"ג למטר מעוקב.

לבחור נכון

בטרם תלכו לבחור מוצר שכולל בתוכו ספוג שננו לעצמכם לאיזה שימוש מתאים כל ספוג וודאו שאכן הספוג הנכון נמצא במוצר שבחרתם. ספוג לריפוד מזרן איננו בהכרח מתאים לספות וכסאות.

ספוג לריפוד כריות