תיקון אלטרנטור

סובלים מתקלה לא ברורה ברכב, שלא מתניע היטב או נכבה בנסיעה? לא בטוחים מה מקור העניין? מעריכים שהאלטרנטור פגום אבל לא יודעים מה לעשות איתו הלאה, מבחינת אבחון, תיקון או החלפה? אז אתם זקוקים לשירותי מומחים לאלטרנטורים. מדובר על רכיב ברכב, שהוא מרכזי יותר משנוטים לחשוב. בנוסף, יש מורכבות רבה מבחינת השתלבותו במערכת החשמלית וגם המבנה הפנימי שלו עצמו. כך שאבחון וטיפול בו אינם פשוטים והם דורשים ניסיון ומקצועיות. מה חשוב לדעת, לגבי תקלות ותיקונים ברכיב חיוני זה?

כיצד הוא משתלב במערכת?

 לא חייבים רכב חשמלי, בכדי שהרכב שלכם יהיה תלוי באספקת חשמל תקינה. גם רכב רגיל מבוסס בנזין או דיזל, זקוק לחשמל בכדי להתניע ובכלל בכדי לתפקד באופן שוטף. כאשר חושבים על כך, האסוציאציה הראשונה היא אולי המצבר, אך למעשה, רכיב מרכזי אפילו יותר הוא האלטרנטור. תוך כדי פעולת הרכב, תנועת המנוע משמשת להפעלת כמה מערכות נוספות, מלבד הגלגלים. בין השאר, היא מניעה את האלטרנטור, אשר ממיר את התנועה לחשמל. החשמל שמופק באמצעותו, מפעיל מערכות שונות ברכב וגם מטעין את המצבר.

אופי התקלות באלטרנטור 

האלטרנטור הוא בעצם מכשיר אלקטרו מכאני – יש בו גם חלקים נעים וגם רכיבי חשמל. כך שהתקלות האפשריות מגוונות בהתאם. הן עשויות להיות למשל ברצועת הגומי שמחברת אותו למנוע, ברכיב וויסות טעינת המצבר, בדיודות, במיסבים או בפחמים. גם האינדיקציות לתקלה עשויות להיות רבות ושונות. הרכב לא יניע, נורת המצבר בלוח המכוונים עשויה להידלק, ריח מיוחד עשוי לצאת מהמצבר (עקב טעינת יתר) ועוד.

הגישה לתיקון

אם יש לכם תקלת אלטרנטור או חשד לכך, רצוי לפעול לפי שלושת הטיפים הבאים:

  • לאבחן בהקדם – ראשית, מאחר שמדובר ברכיב קריטי לפעילות הרכב, מוטב להגיע איתו בהקדם לאבחון מקצועי. תקלות לא מטופלות נוטות להחמיר ולא הייתם רוצים לגלות זאת באמצע נסיעה.
  • לא למהר להחליף – שנית, מאחר שזהו רכיב יקר יחסית, כדאי לשקול תיקון אלטרנטור ולא החלפתו. התיקון ("שיפוץ") נעשה על ידי מומחים לנושא זה.
  • להחליף בצורה מחושבת – גם אם מחליפים אלטרנטור, ישנה אפשרות להחליף במשומש שעבר שיפוץ. אם בוחרים בגישה זו, שמוזילה את העלות באופן משמעותי, מוטב לבחור במשופץ מקורי.

לשקול שיפוץ כללי

תיקון אלטרנטור הוא גם הזדמנות לבצע בו שיפוץ כללי, אשר עשוי לצמצם תקלות נוספות בעתיד. השיפוץ הוא למעשה של הרכיבים הפנימיים באלטרנטור. מבנה המתכת המאסיבי שלו שמכיל אותם, נשאר כמו שהוא.

 

מניעה עדיפה על תיקון

 

במסגרת פעולות תחזוקה שגרתית לרכב, ניתן וחשוב לבדוק את מצב הרצועות השונות, כולל רצועת האלטרנטור. הרצועה עשויה מגומי אשר מתייבש עם הזמן, מתבלה ולבסוף נקרע. החלפתה מהירה למדי וזולה מאוד. כך שזו היא פעולת תחזוקה כדאית ומשתלמת במיוחד.  

מומלץ כמובן לפנות למוסך חשמל רכב מקצועי שמתמחה בתיקון אלטרנטורים.

תיקון אלטרנטור